Širokoredna setva uljane repice

Površine pod uljanom repicom unazad dve do tri godine su bile u opadanju. Na smanjenje površina pod uljanom repicom najviše utiču uslovi vlažnosti zemljišta u vreme pred setvu a samim tim i mogućnost obavljanja kvalitetne predsetvene pripreme a takođe nisu zanemarljivi i uslovi otkupa i cene u vreme žetve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ove sezone je došlo do naglog povećanja površina pod uljanom repicom. Bez obzira na dosta nepovoljne uslove vlažnosti zemljišta u toku septembra 2021., proizvođači su se odlučili za setvu prvenstveno zbog veoma dobrih otkupnih cena uljane repice roda 2021. Bilo je dosta slučajeva kasne (oktobarske) setve, tako da je stanje useva u ataru od zadovoljavajućeg do odličnog, u zavisnosti od vremena setve. Treba takođe naglasiti, da su zahvaljujući padavinama u drugoj polovini oktobra, novembru i decembru, dosta dugoj i blagoj jeseni i povoljnoj zimi svi usevi opstali, sa već spomenutim razlikama u kondiciji i fazi razvoja. Na značajnom delu parcela je nicanje bilo veoma neujednačeno, što predstavlja problem u kvalitetnom i blagovremenom sprovođenju zaštite useva u proleće a sigurno će se odraziti i na određivanje optimalnog vremena za žetvu.

Analizirajući probleme oko zasnivanja useva uljane repice u PSS Institut Tamiš smo odlučili da pokrenemo ispitivanje nekih novih tehnologija u setvi uljane repice sa ciljem da se setva prilagodi promeni klimatskih uslova i tim prilagođavanjem smanji rizik neuspešne setve ili kasnijeg propadanja useva.

Sa tim ciljem već drugu sezonu na Oglednom polju sprovodimo ogled sa različitim međurednim razmacima između redova, kao i korišćenje različitih vrsta sejalica. Ispitivanja se vrše na međurednim razmacima 12, 5 i 25 cm sejanim žitnom sejalicom i 50 i 70 cm sejanim okopavinskom pneumatskom sejalicom.

Razlog upoređivanja različitih sejalica je bio kvalitet i preciznost ulaganja semena i kontakt semena sa zemljištem a sa tim povezana brzina i ujednačenost nicanja uljane repice u uslovima blaže ili jače suše u toku septembra i oktobra.

Razlog za upoređivanje različitih međurednih razmaka je bila setva sa manjim brojem semena po jedinici površine, manja konkurencija unutar useva, stimulacija bočnog grananja, lakše podnošenje sve češćih i jačih suša u prolećnim mesecima i bolje provetravanje useva i manja pojava poleganja i bolesti u usevu uljane repice.

Ispitivanja traju već drugu sezonu i možemo reći da nam rezultati daju nadu da smo na pravom putu. Preporuke na osnovu rezultata ovih ispitivanja ćemo moći proizvođačima uljane repice da dajemo tek posle 4. ili 5. godine.

U savetodavnom radu sa poljoprivrednim proizvođačima kao i u razgovorima sa proizvođačima na tradicionalnom Danu polja se često spominje ova problematika i dosta proizvođača sa više lokaliteta se zainteresovalo za promenu načina setve. Zahvaljujući tome, već imamo primere iz proizvodne prakse, koji nam takođe, dodatno daju nadu da se nalazimo na pravom putu.